Izvor: SrbijaDanas.com, 02.Jul.2021, 15:08
Ako vam ne prija dezodorans: Probajte 10 prirodnih načina da se izborite sa neprijatnim mirisima
Vredi pokušati.
Postoji mnogo saveta kako da se doskoči neprijatnom mirisu ispod pazuha ili stopala, a prvi je da leti treba nositi pamučne košulje i majice, dok na nogama treba obuvati kožnu obuću.
Takođe, treba znati da tuširanje hladnom vodom još više pospešuje znojenje, pa se zato treba kupati samo mlakom vodom i sapunima neutralne ili blago kisele pH vrednosti. Ovakvi sapuni ne suše kožu, već čuvaju zaštitni kiseli omotač kože i sprečavaju razmnožavanje >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << bakterija na površini.
Neprijatan miris ispod pazuha je posledica stvaranja bakterija, pa je redovna higijena najvažnija. Znoj u kombinaciji sa vrućninom stvara idealnu podlogu za razvoj bakterija, koje stvaraju neprijatan miris. Znoj se sastoji uglavnom od vode, ali sadrži i šećer, so i hemikalije (poput amonijaka).
Skuva se čaj od kamilice i ostavi da odstoji sat vremena. Čaj se procedi i u njega sipa kesica sode bikarbone. Sve se dobro promeša dok se soda bikarbona ne rastvori, pa se sipa u prazan raspršivač. Ovaj dezodorans se koristi nekoliko puta dnevno.
Problemi sa neprijatnim mirisom su u najčešće rešivi i mogu se eliminisati prirodnim sredstvima, uz pomoć biljnih čajeva, losiona i tinktura. Biljni preparati su koristi i za one koji su alergični na deyodoranse. Za početak dovoljno je imati kesicu sode bikarbone. Mnoge biljke poput rastavića, žalfije ili kore hrasta veoma su uspešne u borbi sa neprijatnim znojenjem.
Jedno od najpoznatijih sredstava za borbu protiv neprijatnog mirisa pod pazuhom je - soda bikarbona. Kesica sode bikarbonemože da se nosi svuda sa sobom. Prstohvat sode bikarbone sipa se u malo vode ili se vlažni prsti umoče u nju, pa se premaže pazuh.
Hidrogen peroksid je antiseptik koji se bori protiv bakterija koje su uzročnik neprijatnog mirisa ispod pazuha. Jednu kašičicu hidrogena treba sipati u pola šolje vode i naneti ovu smešu na suvu i čistu kožu pazuha ujutru.
Treba usitniti 60 grama suvog rastavića, sipati u posudu sa poklopcem (poput tegle) i preliti sa 7,5 decilitara alkohola i pet decilitara destilovane vode. Ostaviti zatvoreno dve nedelje.
Posle 15 dana procediti i uveče noge tretirati. Noge se prvo operu, osuše i namažu ovim losionom. Ujutro se noge ispiraju toplom vodom i osuše.
Dodatno može da pomogne čaj od rastavića koji se pije ujutro.
Dve kašike čaja od bele vrbe, kašiku nane i kašiku listova zove treba preliti sa litrom vode, pa kuvati 15 minuta. Kada se čaj procedi, prave se kupke za pazuh i noge.
Kod znojenja stopala i pucanja kože nogu preporučuju se kupke od čaja kantariona (dve kašike na litar vode). Noge prethodno treba oprati vodom i toaletnim sapunom, a posle kupke posuti talkom.
Kod povećanog znojenja nogu preporučuju se svakodnevne vruće kupke u čaju od kamilice: 6 kašika cveta preliti sa 2 litra vrele vode, poklopiti posudu i ostaviti da stoji jedan sat. Proceđeni čaj se ponovo podgreva i u njemu drže noge dok se voda ne ohladi. Posle tretmana noge treba naprašiti smesom borne kiseline i talka.
Po dve supene kašike suvog lista žalfije i oraha treba preliti sa pola litre ključale vode, poklopiti i posle jednog sata procediti. Natopite vatu i kvasite pazuh nekoliko puta tokom dana.
U isto vreme može da pomogne i kada se pije mešavina velike kašike suve kore hrasta i dve kašike lista žalfije, koji se preliju sa osam decilitara ključale vode, poklope i posle sat vremena procede.
Domaći izotonik se pravi lako, a dovoljno je u litar vode sipati: dve kašike sode bikarbone i po jednu kašiku soli i šećer. Napitak se ne pije ođednom, već u malim gutljajima tokom dana.
Nastavak na SrbijaDanas.com...