Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Jul.2021, 14:19
"Moj život sa Jovanom Skerlićem" objavljen u Akademskoj knjizi
Memoarska proza "Moj život sa Jovanom Skerlićem", koju je s francuskog preveo Živomir Mladenović, a priredila Slavica Garonja Radovanac, objavljena je u novosadskoj Akademskoj knjizi, obaveštavaju iz te izdavačke kuće.
"Sama činjenica da će memoari Klare Skerlić, supruge Jovana Skerlića, biti konačno dostupni čitalačkoj publici, kako stručnoj tako i onoj široj, zainteresovanoj za kulturnu istoriju Srba, nedvosmisleno svedoči o značaju priređivačkog poduhvata >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << prof. dr Slavice Garonje Radovanac. Značaj ovog rukopisa je višestruk: sa stanovišta istorije književnosti, upotpunjuju se saznanja o izuzetno značajnom istoričaru književnosti, kritičaru i društveno-političkom delatniku, naročito o njegovim poslednjim danima. Sem toga, ovi memoari svojim specifičnim „intimističkim“ uvidom u porodični život, navike, odnose, pa i sukobe, daju doprinos istoriji privatnog života kod Srba pred početak Prvog svetskog rata. U celini uzev, reč je o visokom naučnom doprinosu u nekoliko dragocenih oblasti", zapisala je prof. dr Ljilјana Pešikan Ljuštanović.
"Memoari Klare Skerlić sa prepiskom, koje je priredila i predgovor napisala Slavica Garonja, zahvalјujući njenim komentarima čitaju se kao knjiga u knjizi i knjiga o knjizi; priča o Skerliću u priči o Klari Skerlić i obratno, ženi koja je živela u senci velikog muža i koja se kroz memoare izborila za svoj glas. Pored naučne akribičnosti, dobrog poznavanja konteksta u kojem je delo nastajalo, detalјne rekonstrukcije geneze dela, što je izazov za tekstološki orijentisane čitaoce, monografija je objedinila najrazličitije sfere: feminističku, imagološku, književnoistorijsku, širu socijalnu, kulturnu, što je čini nazaobilaznom građom u budućim istraživanjima najrazličitijih tema", napominje prof. dr Dragana Vukićević.
Slavica O. Garonja Radovanac, rođena je 1957. u Beogradu. Sve nivoe studija, do doktorata iz oblasti narodne književnosti (2004), završila na Filološkom fakultetu u Beogradu. Objavljene knjige iz narodne književnosti: Narodne pesme Slavonske granice (1987), Narodne priče sa Papuka (1996), Antologija srpske narodne lirsko-epske poezije Vojne Krajine (2000), Srpsko usmeno poetsko nasleđe Vojne Krajine u zapisima 18, 19. i 20. veka (2008). Priredila: Milan Obradović: Srpske narodne pjesme iz Zapadne Slavonije (1995), Srpske narodne pjesme iz okoline Pakraca i Požege u zapisima Sime D. Mileusnića (1998), Nikola Begović: Srpske narodne pjesme iz Like i Banije (fototipsko izdanje 2001), Đorđe Rajković: Srpske narodne pesme iz Slavonije (1869, fototipsko izdanje 2003), Spiridon Jović: Etnografska slika Slavonske vojne granice (1835, reprint 2004), Vladimir Krasić: Uspomene iz Gornje Krajine 1882. (2011). Sem narodnom književnošću, bavi se književnom kritikom (Iz senke, 2003), književnoistorijskim studijama, studijama iz rodne perspektive (Žena u srpskoj književnosti, 2010). Autorka je knjige intervjua sa književnim savremenicama Žene govore (2013). Beletristika: roman Pod Mesečevim lukom (1992, više izdanja); poezija Ispovedanje tišine (1996); Moj predak je drvo (2007); proza Deveta kuća (1994); priče Izidina kopča (2013). Radi u zvanju vanrednog profesora na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu. Živi u Beogradu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...