Izvor: SrbijaDanas.com, 03.Jul.2021, 07:51
VOZAČI NI NE SLUTE DA JE OVO KAŽNJIVO U SRBIJI! Glasno slušanje muzike dok vozite je ZABRANJENO, a evo kolika je KAZNA
Glasna muzika i svaka druga buka smatraju se ometajućim faktorom u saobraćaju, koji od vozača mogu da "sakriju" zvukove iz okoline i time ih onemoguće da adekvatno reaguju na trenutnu sitaciju u kojoj se zateknu
Od prvog komercijalno dostupnog radija za automobil koji je predstavljen na tržištu davne 1930. godine, rezervisanog za imućnije vlasnike četvorotočkaša, do digitalne revolucije i modernih audio uređaja koji strimuju radio stanice preko satelita i muziku direktno >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << sa pametnih telefona, muzika i radio čine neizostavan deo svakodnevnog uživanja u vožnji.
Međutim, ma koliko tehnologija napredovala i ugođaj slušanja muzike i radija bio sve bolji i prijatniji, decenijama se postavlja pitanje koliko zapravo muzika utiče na bezbedno ponašanje u saobraćaju, piše Total Energies.
Jedna stvar oko koje su istraživanja saglasna, a praksa dokazuje, jeste da, bez obzira na vrstu muzike, glasna muzika u kolima može omesti vozača i produžiti vreme reagovanja. Istraživanje koje je sprovedeno na Univerzitetu Memorial u Njufaundlendu pokazuje da se pri jačini zvuka od 95 decibela (koliko proizvodi, na primer, jedna motorna kosilica za travu) vreme odlučivanja produžava za 20 odsto.
Glasno slušanje muzike u vožnji u nekim zemljama, predstavlja prekršaj, ukoliko se dokaže da je ono ometalo druge vozače i/ili učesnike u saobraćaju i dovelo do saobraćajnih nezgoda ili udesa.
Tako, na primer, nesavesnom vlasniku koji voli glasno da sluša muziku, u Velikoj Britaniji automobil može biti čak i oduzet ukoliko saobraćajna policija utvrdi da glasan zvuk koji dopire iz automobila "uznemirava ili izaziva opasnost i nervozu u javnom prostoru", piše Telegraf.
. Ovo se odnosi kako na muziku koja dolazi iz automobila u pokretu, tako i iz parkiranih vozila.
Tako je i Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima članom 28 propisano da vozač ne sme da koristi audio, odnosno video uređaje na način da ne čuje zvučne signale drugih učesnika u saobraćaju, niti da preduzima druge radnje koje ometaju njegovu pažnju pri upravljanju vozilom.
Bez obzira na zakon veoma česta je pojava da je muzika u kolima pojačana do te mere da bi mogla da opslužuje i obližnje kafiće.
Zato je kršenje ovog člana zakona kažnjivo.
Očigledno je da veliki broj vozača ne zna da je glasna muzika u automobilu kažnjiva, a kamoli koliko iznosi ta kazna.
Zato je bitno znati da će se svako ko preglasno pusti muziku u svom vozilu kazniti novčanom kaznom u iznosu od 3.000 dinara.
Kod mladih i neiskusnih vozača (što je posebno veliki problem) glasna i agresivna muzika često ide u kombinaciji sa bahatom vožnjom i prethodnim konzumiranjem alkohola, čije smo negativne posledice već toliko puta videli na našim putevima.
I zato je jedno važno - usredsredite se na put, a ne na muziku. Uloga muzike je da umanji stres, učini atmosferu prijatnijom i pomogne da se koncentrišete u vožniji, a ne da vas ometa.
Nastavak na SrbijaDanas.com...