Izvor: B92, 01.Jul.2021, 17:06
Darija Kisić Tepavčevič za "Fokus" o tvrdnjama o sistemskom zlostavljanju dece u domovima socijalne zaštite
Javnost je uznemirio izveštaj grupe nevladinih organizacija, u kojem su iznete tvrdnje o sistemskom zlostavljanju dece ometene u razvoju.
U publikaciji Zaboravljena deca u Srbiji, za koju je navedeno da je rezultat temeljnog terenskog rada i istraživanja Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom, navodi se da su deca i mladi bez roditeljskog staranja sa smetnjama u razvoju, pušteni da umru u ustanovama socijalne zaštite u Srbiji i da dane provode u metalnim krevetima, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << atrofirani i u bolovima.
Na to je reagovalo resorno ministarstvo navodeći da su svi oblici nasilja i zlostavljanja strogo zabranjeni i da je neophodno da svi koji imaju saznanja o tome takve slučajeve prijave i da za to nadležnim službama dostave dokaz.
O temi koja je uznemirila javnost u Srbiji u emisiji "Fokus" na TV B92 govorila je ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prof. dr Darija Kisić Tepavčević.
Na pitanje da li su službe išle u vanrednu kontolu, Darija Kisić Tepavčević navodi da je prosečan broj nadzora i redovnih i vanrednih tokom jedne godine oko 300.
"U toku svih ovih nadzora izveštaji ukazuju da nisu uočeni ozbiljni prestupi. Kada su bili vanredni, dakle nenajavljeni, sve što je uočeno automatski je reagovano, ali nije bilo prijave za zanemarivanje ili zlostavljanje. Više su bile infrastrukturne i kadrovske zamerke", navodi ministarka.
Kaže da funkcionisanje ovih ustanova treba da bude deo timske saradnje u koju treba da se uključi i Ministarrstvo za brigu o porodici, Ministarstvo zdravlja, kao i Ministarstvo obrazovanja.
Generalna zamerka, dodaje, jeste da se mora biti aktivniji kada je u pitanju proces deinstitucionalizacije.
"Rade se i strategije", dodaje.
Ističe da je neophodno da se deca integrišu u društvo i da što manje dece bude u institucijama, a najbolja sredina je njihova porodica i okolina.
Kaže da su organizacije procenjivale koliko se deci posvećuje pažnja, a ne koliko su sobe opremljene. Ona se sa tim, ističe, slaže.
"Koncept i cilj je da što manje dece bude u tim ustanovama", dodaje.
"Ukoliko se rodi dete sa mentalnim invaliditetom dešavaju se kolapsi čitave porodice. Često majke ostaju same sa tom decom i nemaju podršku okoline i porodice. To je jedna teška priča. Dešava se situacija kada u biološkoj porodici ne može da se nađe kapacitet za smeštaj, a krajnja instanca je institucija. Po zakonu dete do 3 godine ne bi trebalo da se smešta u ovakvu vrstu institucija. Takvu odluku može da donese jedino ministar. Želim da istaknem da nijedno dete do 3 godine od momenta kada sam ja na čelu ministarstva nije primljeno u instituciju", kaže ona.
Ovoj deci, kaže ona, treba podsticajno okruženje i tada se vide rezultati. Država je izdvojila oko 700 miliona dinara za ovaj vid podrške.
"Najveći deo dece bez roditeljskog staranja je u hraniteljskim porodicama, a manji broj u rezidencijalnim ustnovama. Sve više dece se smešta u hraniteljske porodice, a manje u institucije. Napravljen je i značajan napredak i u poslednjih godinu dana oko 900 osoba sa poremećajima u razvoju smešteno u hraniteljske porodice", objašnjava ministarka.
Napominje da je bitno da je pre hraniteljske biološka porodica i da je neophodno da se učini sve da se dete zadrži u biološkoj porodici.
"To jeste teško", kaže.
Upitana da li će obići ustanove socijalne zaštite, odgovara da se ustanove ne obilaze kako bi se to objavilo u medijima.
"Ja sam predložila da oformimo zajednički tim i obiđemo ustanove. Sve što je uočeno - automatski mora da se reaguje", ističe.
Prema njenim rečima, ustanove se stalno posećuju. Ono što ministarstvo uviđa jeste da je neophodno ojačati kadrovske kapacitete.
Upitana kakvi se to kavezi spominju, i šta su metalni kavezi, ona navodi:
"Svako ko vidi takvu sliku se uznemiri. Te slike su nastale 2006. godine i nije suština kada su nastale, suština je da toga sada nema i da ne dozvolimo takvo nešto". Dodaje da je na slikama u pitanju krevetac sa metalnom ogradicom, kao i da su ta deca često pothranjena zbog zdravstvenih problema.
Kaže da je najveća pomoć da ta deca odrastaju u biološkoj porodici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.