Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Jul.2021, 13:54
Dačić: Realno stanje na terenu je kompromis u dijalogu
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je da bi kompromis u dijalogu trebalo da podrazumeva nešto što je u interesu obe strane i dodao da ne zna da li je on moguć i pojasnio da je stanje na terenu takvo da Srbija nema puni suverenitet u Prištini, niti Priština na severu Kosova, i da to može da se reši kompromisom.
"Da li ta situacija na terenu može da se izmeni osim ratom? Da li može da se izmeni na primer kompromisom? Može. Bolje kompromisom. Dakle, za mene >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je kompromis realno stanje na terenu", pojasnio je svoj stav Dačić u intervjuu za Dojče vele, posle nedavne posete Berlinu gde je razgovarao sa predsednikom Bundestaga Volfgangom Šojbleom.
Na pitanje da li to znači podelu ili razmenu teritorija on je kazao da bi sve to trebalo da bude deo dogovora.
"Znate, mi sada dolazimo u situaciju da, ko god sad govori o tome, misli na situaciju da Srbija treba da prizna Kosovo. Hej, nemojmo da polazimo od toga. Imamo li mi situaciju da neko predloži neko rešenje koje bi predstavljalo kompromis i srpskih i albanskih interesa? Za sada niko ne želi da se time bavi, niko ne želi da preuzme odgovornost", rekao je Dačić.
Odgovarajući na pitanje novinara da li će Srbija u jednom trenutku priznati Kosovo, Dačić kaže da nikakvo jednostrano rešenje Srbija neće priznati.
"Samo da se razgovara i da se dijalog nastavi. Ja još jednom ponavljam: za mene je prihvatljivo sve što bi moglo da se podvede pod neki kompromis koji obuhvata deo i jednih i drugih interesa. Ali, me Vi sada pitate o nečemu u čemu ja ne učestvujem", rekao je on.
Kako je rekao, u Berlinu su razočarani stavom premijera privremenih institucija Aljbina Kurtija koji ne priznaje prethodno potpisane Sporazume, odnosno smatra da treba da ih sagleda da bi odlučio o nastavku dijaloga.
Pitanje nestalih sveobuhvatno
Kada se radi o pitanju nestalih Dačić kaže da to pitanje treba da bude prioritet, ali da se tu ne radi samo i pitanju nestalih Albanaca, već i o nestalima iz BiH, Hrvatske, nestalim Srbima sa KiM.
"Ne znam kako vi mislite da političari treba o tome da imaju odgovornost zato što ne postoji ništa u Srbiji što je bilo, a da ja znam, da je nekom nešto zabranjeno ili naređeno da nešto ne radi. Isto tako znam da ima primedaba i iz drugih sredina, ali isto tako i mi imamo primedbe na Prištinu i na neke druge. Mi smo im dali spisak gde treba da se traži, ali oni to neće da rade", istakao je Dačić.
Prema njegovim rečima, to pitanje je pokrenuto pre nekoliko godina, bile su donete i određene rezolucije tim povodom, ali to treba da bude van političkih pitanja.
Bio dogovor da se ne upotrebljava termin "genocid"
Upitan da li će Srbija da pokrene pitanje Srebrenice u Skupštini, Dačić podseća da je Srbija donela svoju rezoluciju 2010. godine i da nema potrebe da se bilo šta novo donosi.
"Rezolucija koja je tada doneta je usaglašena - ja nisam u tome učestvovao, u tome je učestvovala Demokratska stranka - usaglašena sa Turskom i Bosnom i Hercegovinom oko upotrebe termina - da se ne upotrebljava 'genocid'. Zašto bismo sada mi to menjali, ne razumem", rekao je Dačić.
Kako je rekao, ako Hrvatska sada kaže da Srbija mora da donese rezoluciju o genocidu da bi ušla u EU, zar ne bi i Hrvatska morala da donese rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.
"A da li to što je taj genocid počinjen pre nego što je to uvedeno u pravnu terminologiju kao krivično delo, ali je suština genocida počinjena. Kao što sam rekao, svaki život je važan. Ali, i brojke su važne", rekao je on.
Za njega, pitanje Srebrenice je završeno i zatvoreno, a sve ostalo su "manipulacije na tu temu" i dodaje da kada se govori o BIH uvek se postavlja pitanje odnosa Srbije i Republike Srpske, što se opet često dov.odi i u kontekst dešavanja na Kosovu
Nemačka, zemlja broj jedan
Na pitanje o odnosima Srbije i njemačke - ekonomskim i političkim podseća da je Nemačka je postala prvi spoljnotrgovinski partner Srbije i da se percepcija Nemačke i bilateralni odnosi sa njom veoma i značajno promenili u poslednjih desetak godina.
A to je pre svega rezultat poboljšanog odnosa između ljudi koji vode dve države, stvaranjem međuljudskih komunikacija i jednog ličnog odnosa koji je naravno pomogao da se u prvi plan stave neke pozitivne teme, a ne samo neke negativne teme u našim odnosima.
"Politički gledano, mislim da smo mi svesni toga da je Nemačka zemlja broj jedan, bez obzira na to što Srbi uglavnom iz svojih istorijskih razloga možda više simpatišu Francusku. Ali sigurno da je ekonomska i politička moć u ovom trenutku čak više u Berlinu nego u Parizu", rekao je Dačić, i dodao da se tokom boravka u Berlinu i razgovora sa Šojbleom nije bilo reči o kososvskom problemu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...