Izvor: RTS, 01.Jul.2021, 19:53

Ko čini Savetodavni odbor Instituta za veštačku inteligenciju

Stručnjaci iz nauke i privrede svetskog renomea u sastavu novooformljenog Savetodavnog odbora Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije.
Svetski prepoznati stručnjaci iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija iz naučnog okruženja i privrede čine novooformljeni Savetodavni odbor Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije.
Među njima je prof. dr Niku Sebe, poznat u stručnoj javnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i šire kao naučnik koji je dekodirao emocije skrivene iza misterioznog osmeha Mona Lize upravo primenom softvera za prepoznavanje emocija, saopštila je Vlada Srbije.
On je, analizirajući portret žene tajnovitih emocija, remek-dela renesansnog slikara Leonarda da Vinčija, radeći na Univerzitetu u Amsterdamu i u saradnji sa Univerzitetom Ilinois, razvio softver koji je analizom crta lica interpretirao emocije koje krije njen zagonetni osmeh. Njegovi rezultati su pokazali da Mona Liza dominatno srećna – 83 odsto, a devet odsto zgrožena, šest odsto uplašena i dva odsto ljuta što je izazvalo veliko interesovanje stručne javnosti za ovu oblast veštačke inteligancije.
Prof. Sebe se uključio u Savetodavni odbor Instituta jer je, na osnovu dugogodišnje značajne saradnje i mnogobrojnih projekata koje realizuje sa profesorima iz Srbije u ovom polju, prepoznao potencijal naših stručnjaka, kao i ulaganja naše države kao podrške razvoju ove struke. Prof. Sebe je sarađivao i sa v. d. direktora Instituta za veštačku inteligenciju dr Dubravkom Ćulibrkom.
"Institut će imati grupe za računarski vid, razumevanje jezika, primene u zdravstvu, matematičke osnove mašinskog učenja, kao i grupu za nove oblasti. Zbog toga smo svakako napravili mentorski program s našim ljudima iz čitavog sveta koji će nam pomagati u tome, ali Savetodavni odbor u ovakvom sastavu stručnjaka sa zavidnim znanjem i svetskim iskustvom osiguraće nam da postanemo mesto koje će srpskim istraživačima pružiti najbolji okvir za razvoj i koje će konstatno pokazivati inovativnost", zaključuje dr Ćulibrk.
Osim profesora Sebea, u timu su i predavači, istraživači i renomirani naučnici svetskih univerziteta poput Univerzitet Kolumbija, Univerzitet Templ i Tehničkog univerziteta u Minhenu. U Savetodavnom odboru su i predstavnici globalnih kompanija koje su lideri u oblasti veštačke inteligencije, među njima je i Saša Ostojić, jedan od operativnih partnera u fondu Plejgraund global, koji će doprineti sa svojim tridesetogodišnjim iskustvom na vodećim pozicijama u kompanijama u Silicijumskoj dolini.
Sastav ovog tima koji će svojim savetima pomagati razvoju Instituta i ostvarenju njegovog cilja da postane "fabrika" lidera u oblasti veštačke inteligencije, dostupan je na upravo publikovanoj zvaničnoj internet prezentaciji Instituta na ivi.ac.rs
Podsećamo da je osnivanje Instituta pokrenuto na osnovu inicijative iz Strategije razvoja veštačke inteligencije u Republici Srbiji za period 2020–2025. godine i Akcionog plana za period 2020–2022. godine za primenu Strategije. Institut sa sedištem u Novom Sadu je osnovala Vlada Republike Srbije u martu.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.